Konkurs "Indeks dla Rolnika"

CEL KONKURSU:

Celem Konkursu jest rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań rolnictwem oraz popularyzacja i pogłębianie wiedzy rolniczej, poza wiadomości i umiejętności zawodowe objęte programem nauczania w szkołach rolniczych. Ponadto ukazanie walorów środowiska wiejskiego jako ciekawego miejsca pracy i życia oraz umożliwienie trwałego łączenia wiedzy teoretycznej z umiejętnościami praktycznymi jako podstawowej zasady nauczania.

DO KOGO JEST ADRESOWANY?

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół średnich o profilu rolniczym. Uczniowie średnich szkół nierolniczych pragnący wziąć w konkursie zgłaszają się na eliminacje szkolne do najbliższej Szkolnej Komisji Konkursowej przeprowadzającej konkurs.

11 kwietnia 2024 roku w Auditorium Novum Politechniki Bydgoskiej odbył się jubileuszowy 10. finał Ogólnopolskiego Konkursu „Indeks dla Rolnika” połączony z uroczystą galą wręczenia symbolicznych „indeksów” dla najlepszych finalistów.

Do rywalizacji przystąpiło 19 finalistów wyłonionych podczas II etapu konkursu, który odbył się 7 grudnia 2023 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu. W jubileuszowej edycji konkursu 10 laureatów uzyskało zaświadczenie upoważniające do rozpoczęcia kształcenia na kierunkach studiów realizowanych na Wydziałach Rolnictwa i Biotechnologii oraz Hodowli i Biologii Zwierząt Politechniki Bydgoskiej. Finałowym zadaniem konkursowym było przygotowanie 15 minutowej prezentacji multimedialnej na temat: "Biogazownia jako element produkcji roślinnej i zwierzęcej w gospodarstwie rolnym".

Komisja Konkursowa wyłoniła następujących laureatów:

  • Michał Strzelecki z ZS CKR Stary Brześć,
  • Przemysław Piwek ZS CKU Przemystka,
  • Kacper Krzemiński ZS CKU Przemystka,
  • Marcin Nalepa ZS CKR Sypniewo,
  • Maciej Duchewicz z ZS Nr 3 Rypin,
  • Adam Biernaciak ZS CKR Zduńska Dąbrowa,
  • Stanisław Radka ZS CKR Brzostowo,
  • Dominik Mozoła ZS CKR Gołotczyzna,
  • Dominik Hawro ZS Niepublicznych Gąsawa,
  • Mikołaj Nowicki ZS LiA Tuchola.


Finaliści otrzymali również cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów. Nagrody ufundowały instytucje i firmy:
Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Kujawsko-Pomorski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza, firma PROCAM z Gdańska, Agro Klastera Kujawy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy z Bydgoszczy, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Łobżenicy, firma BroMargo z Margonina, Związek Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych z Bydgoszcz, Hotel Mercure Bydgoszcz Sepia,  firma Lechpol z Szubina, firma SADEKO z Piotrowa oraz Urząd Miasta Bydgoszcz.

Wszystkim finalistom i laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

Do rywalizacji o możliwość podjęcia studiów, z pominięciem procedury rekrutacyjnej, na Politechnice Bydgoskiej im. J.J. Śniadeckich przystąpiło 20 finalistów wyłonionych podczas II etapu konkursu, który odbył się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu dnia 7 grudnia 2022 roku. W bieżącej edycji Konkursu 12 laureatów uzyskało zaświadczenie upoważniające do rozpoczęcia kształcenia na kierunkach studiów realizowanych na Wydziałach Rolnictwa i Biotechnologii oraz Hodowli i Biologii Zwierząt  Politechniki Bydgoskiej.

Finałowym zadaniem konkursowym było przygotowanie 15 minutowej prezentacji multimedialnej na temat: "Możliwości ograniczenia emisji gazów cieplarnianych z produkcji roślinnej i zwierzęcej".

Komisja Konkursowa wyłoniła następujących laureatów:

Pan Przemysław Piwek z ZS CKU Przemystka,

Pan Mateusz Jankowski z ZS Nr 3 Rypin,

Pan Mariusz Górski z ZS CKR Zduńska Dąbrowa,

Pan Dawid Łopatka z ZS CKR Zduńska Dąbrowa,

Pan Maciej Duchewicz z ZS Nr 3 Rypin,

Pan Marcin Nalepa z ZS CKR Sypniewo,

Pan Kacper Tondera z ZS CKR Zduńska Dąbrowa,

Pan Adrian Stelmach z ZS CKR Rudka,

Pan Adam Joachimowicz z ZS CKR Studzieniec,

Pan Dawid Pomorski z ZS Niepublicznych Gąsawa,

Pan Karol Wendland z ZS Niepublicznych Gąsawa,

Pan Adrian Głowacki z ZS Rolniczych Grudziądz.

Finaliści otrzymali również cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez wielu sponsorów. W tym nagrodę Rektora Politechniki Bydgoskiej Pana prof. dr hab. inż. Marka Adamskiego. Nagrody ufundowały także instytucje i firmy:

Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Kujawsko-Pomorski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z siedzibą w Toruniu, Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza z siedzibą w Przysieku, firma PROCAM z Gdańska, Grupa BroMargo Margońska Wieś, Agro Klastera Kujawy - Stowarzyszenia Na Rzecz Innowacji i Rozwoju z Bydgoszczy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy z Bydgoszczy, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Łobżenicy, Związek Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych z Bydgoszcz, firma Lechpol z Szubina, firma SADEKO z Piotrowa, firma Lafarge z Warszawy, Urząd Miasta Bydgoszcz oraz Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych z Bydgoszczy.

Podczas uroczystości ogłoszenia wyników IX Ogólnopolskiego Konkursu „Indeks dla Rolnika” wszyscy uczestnicy gali mogli wysłuchać interesującego wykładu Pana Marcina Wrońskiego – Zastępcy Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwapt.: „Działania KOWR na rzecz nowoczesnego rolnictwa”

Wszystkim finalistom i laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

 

7 kwietnia 2022 roku w Auditorium Novum Politechniki Bydgoskiej im. J.J. Śniadeckich w Bydgoszczy odbył się finał ósmej edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Indeks dla Rolnika” połączony z uroczystą galą wręczenia „Indeksów” dla najlepszych finalistów. Do rywalizacji o indeksy na Wydział Rolnictwa i Biotechnologii oraz Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt przystąpiło 18 finalistów wyłonionych podczas II etapu konkursu, który odbył się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu dnia 8 grudnia 2021 roku.
Finałowym zadaniem konkursowym było przygotowanie 15 minutowej prezentacji multimedialnej na temat: "Elementy rolnictwa inteligentnego (4.0) w produkcji roślinnej i zwierzęcej"
Indeksy zdobyli:
Pan Maciej Chałasiński z ZS CKR Stary Brześć,
Pan Mateusz Jankowski z ZS Nr 3 Rypin,
Pan Kacper Gawroński z ZS CKU Przemystka,
Pan Mariusz Górski z ZS CKR Zduńska Dąbrowa,
Pan Kamil Pańka z ZS CKU Przemystka
Pan Michał Mikołajewski z ZS CKU Przemystka
Pan Maksymilian Szary ZSN Gąsawa
Pan Kacper Wróblewski ZS Nr 3 Rypin,
Pan Jakub Potempa z ZS CKR Nakło Śląskie,
Pan Jakub Kandzia z ZS CKR Nakło Śląskie
Finaliści otrzymali również cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez wielu sponsorów. W tym nagrodę Rektora Politechniki Bydgoskiej Pana prof. dr hab. inż. Marka Adamskiego. Nagrody ufundowały także instytucje i firmy: Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Urząd Miasta Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z siedzibą w Toruniu, Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza z siedzibą w Przysieku, firma PROCAM z Gdańska, Agro Klastera Kujawy - Stowarzyszenia Na Rzecz Innowacji i Rozwoju z Bydgoszczy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy z Bydgoszczy, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Łobżenicy, Związek Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych z Bydgoszcz, firma Lechpol z Szubina, firma SADEKO z Piotrowa, firma Lafarge z Warszawy, Hotel MERCURE Bydgoszcz SEPIA, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Sandry Brdy Chojnice oraz Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek - Oddział Chojnice.
Podczas uroczystości ogłoszenia wyników VIII Ogólnopolskiego Konkursu „Indeks dla Rolnika” wszyscy uczestnicy gali mogli wysłuchać interesującego wykładu Pana dr Grzegorza Smytrego – Dyrektora Regionalnego Zarządu Wody Polskie w Bydgoszczy pt.: „Mała retencja pomocą w złagodzeniu skutków suszy i utrzymaniu
poziomu plonów roślin uprawnych w regionie wodnym Noteci”


Wszystkim finalistom i laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

Galeria zdjęć 2024