Warsztaty dla uczniów VIII LO w Bydgoszczy pt. "Zobaczyć niewidzialne - to możliwe!"
09 czerwca 2022

Zobaczyć niewidzialne - to możliwe! Uczniowie 3 klasy biologiczno-chemicznej z VIII LO w Bydgoszczy poznawali świat mikroorganizmów - grzybów i bakterii. Dowiedzieli się, że skromne zioła potrafią być bezwzględne w walce z bakteriami i równie skutecznie jak silne chemikalia.
Wprost ze świata dronoustrojów uczniowie przeszli do wymiaru, w którym bakterie i grzyby nie są mile widziane! Storczyk z probówki? Ziemniak ze słoika? Czemu nie! Laboratoryjna produkcja roślin wymaga maksymalnej sterylności, dlatego podczas pasażu uczniowie musieli przestrzegać zasad pracy niemal tak restrykcyjnych, jak na sali operacyjnej. Każdy uczestnik warsztatów zabrał swoje eksplantaty na pożywce do domu, żeby zaobserwować ich wzrost i przekonać się, czy sterylnie wykonał pasaż.
Warsztaty mikrobiolegiczne prowadziły: dr Beata Szala, dr hab. inż. Justyna Bauza-Kaszewska, dr hab. inż. Barbara Breza-Boruta. Warsztaty z mikrorozmnażania prowadziły: inż. Alicja Pawlak, dr inż. Natalia Miler. Warsztaty odbyły się 8.06.2022.