Uczniowie z ZSCKR w Bydgoszczy na warsztatach w Katedrze Biologii i Ochrony Roślin WRiB
26 stycznia 2023

„Przegląd najgroźniejszych chorób roślin ogrodniczych oraz nowoczesne metody identyfikacji patogenów" – pod takim tytułem pracownicy Katedry Biologii i Ochrony Roślin WRiB: dr hab. inż. Dariusz Pańka, dr hab. inż. Anna Baturo-Cieśniewska, dr inż. Małgorzata Jeske i dr inż. Aleksander Łukanowski przeprowadzili 24 stycznia br. warsztaty dla uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy.

Podczas spotkania z Nauką uczniowie zapoznali się z bogactwem mikroorganizmów występujących na roślinach ogrodniczych, ich szkodliwością oraz znaczeniem prawidłowej i szybkiej identyfikacji patogenów dla skutecznej ochrony roślin, a tym samym efektywnego ograniczania strat powodowanych przez choroby. Uczestnicy warsztatów mogli przyjrzeć się patogenicznym grzybom pod mikroskopem, dokonać izolacji mikroorganizmów z żywności, a także poznać molekularne metody ich identyfikacji  – PCR i Real-Time PCR.

Podczas spotkania uczniowie zapoznani zostali także z ofertą dydaktyczną Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii oraz specyfiką prowadzonych badań i bardzo dobrze wyposażonym zapleczem laboratoryjnym.