Spotkanie nauki z praktyką - wizyta uczniów ZSR CKU z Przemystki
30 maja 2022

26. maja 2022 roku 45-osobowa grupa uczniów z ZESPOŁU SZKÓŁ ROLNICZE CENTRUM KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO W PRZEMYSTCE odwiedziła Centrum Badawczo-Rozwojowe Agro-Środki-Technika-Technologia w Śmielinie współpracujące z Politechniką Bydgoską.
Prezes Marek Różniak przedstawił zakres działalności firm tworzących grupę Agro-Land, w tym wytwórnię i nowo powstającą fabrykę wielofunkcyjnych maszyn Mzuri dedykowanych uprawie roślin w technologii pasowej Mzuri Pro-Til. Profesorowie Iwona Jaskulska i Dariusz Jaskulski zapoznali uczniów z projektami badawczymi realizowanymi przez firmę we współpracy z Politechniką Bydgoską oraz z ofertą dydaktyczną Uczelni. Szczególne zainteresowanie młodzieży wywołało zwiedzanie laboratoriów i pracowni CBR wyposażonych w nowoczesną aparaturę. Uczniowie nie tylko zobaczyli biura projektowe i konstrukcyjne maszyn rolniczych, elementy rolnictwa 4.0, miejsce i sposób formulacji nawozów żelowych, laboratoria syntezy i analizy chemicznej, laboratoria oceny roślin i gleby, ale również mogli spróbować samodzielnie wykonać niektóre oceny. Uczniowie przekonali się, że współczesne rolnictwo ma ścisły związek z nauką rolniczą, a ośrodki takie jak CBR w Śmielinie umożliwiają uczniom i studentom, w tym Politechniki Bydgoskiej, zdobywać najnowszą wiedzę i umiejętności praktyczne.