Obchody Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin
18 maja 2022

12 maja 2022 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin w Audytorium im. Prof. Włodzimierza Łoginowa na Politechnice Bydgoskiej zaprezentowano wykłady pod ogólnym tytułem „Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa na straży zdrowia roślin”.

Pani Aleksandra Wanta - Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa wygłosiła wykład pt. „Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa na straży zdrowia roślin”.
Ponadto Pani dr Joanna Troczyńska - z Oddziału Centralnego Laboratorium w Bydgoszczy, Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa przedstawiła wykład pt. „Geneza i cele Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin”.

Naszymi gośćmi byli również Pani mgr inż. Edyta Smolarz - Zastępca Wojewódzkiego Inspektora oraz Pani mgr inż. Julia Krystoforska z Centralnego Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa - Oddział Bydgoszcz Ponadto w spotkaniu uczestniczyli również studenci i pracownicy Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii PBŚ. Spotkanie otworzył dr hab. inż. Edward Wilczewski, prof. PBŚ - Dziekan Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii PBŚ. Obchody Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin na PBŚ wspólnie z Dziekanem zorganizował dr hab. inż. Grzegorz Lemańczyk, prof. PBŚ - Kierownik Katedry Biologii i Ochrony Roślin.

Podczas wykładów słuchacze mieli okazję zapoznać się z szerokim spektrum działalności Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Przedstawiono w jaki sposób PIORiN jest zaangażowana w nadzór nad produkcją roślinną oraz w jaki sposób zdrowie roślin wpływa na bezpieczeństwo żywnościowe i rolnictwo. Podczas wykładów omówiono również założenia Wieloletniego programu kontroli występowania agrofagów, ustalonego dla Polski na lata 2021-2027 i jego rolę w identyfikacji nowych zagrożeń fitosanitarnych. Wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem o czym świadczyły liczne pytania do Prelegentek.