Z przyjemnością informujemy, że 7 września 2023 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał dr. hab. inż. Romanowi Rolbieckiemu tytuł profesora nauk rolniczych w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo.
Gratulujemy!
Prof. dr hab. inż. Roman Rolbiecki jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Politechniki Bydgoskiej na Wydziale Rolnictwa i Biotechnologii w Katedrze Przyrodniczych Podstaw Rolnictwa i Ogrodnictwa w Pracowni Melioracji i Agrometeorologii. Należy do grupy pracowników Politechniki Bydgoskiej wyróżniających się w działalności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej.
Od początku pracy zawodowej (od 1996 roku) związany jest z Pracownią Melioracji i Agrometeorologii Politechniki Bydgoskiej. Prof. Roman Rolbiecki przyczynił się znacząco do zwiększenia znaczenia Pracowni tak, iż stała się ona wiodącym ośrodkiem naukowym w kraju w zakresie nawadniania roślin. Potwierdzeniem tego jest organizacja 8 kolejnych Sympozjów Nawadniania Roślin, z których ostatnie pięć było organizowanych pod przewodnictwem Prof. Romana Rolbieckiego. Profesor prowadzi badania naukowe w kooperacji z ośrodkami krajowymi oraz we współpracy z ośrodkami zagranicznymi (m.in. USA, Węgry, Turcja, Litwa). W ramach współpracy był członkiem Komitetów organizacyjnych i naukowych licznych Konferencji i Sympozjów w kraju i za granicą.
Efektem działalności naukowej jest opublikowanie ponad 200 oryginalnych prac naukowych w renomowanych periodykach krajowych i zagranicznych charakteryzujących się wysokimi współczynnikami IF. Wypromował 146 magistrów inżynierów oraz inżynierów, głównie na kierunku studiów rolnictwo, ochrona środowiska oraz architektura krajobrazu. Jest promotorem w 6 przewodach doktorskich, z czego jeden zakończył się już uzyskaniem stopnia doktora. Był recenzentem oraz członkiem w kilkunastu postępowaniach doktorskich i habilitacyjnych.
Profesor Roman Rolbiecki pełnił przez cztery lata funkcję Prodziekana ds. Dydaktycznych i Studenckich (lata 2016-2020). Profesor aktywnie sprawuje nieprzerwanie od roku 2016 funkcję Wydziałowego Koordynatora programu Erasmus+. Był przez wiele lat członkiem Rady Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii, a obecnie Rady Dyscypliny Rolnictwo i Ogrodnictwo. Od 2015 roku jest członkiem Komitetu Nauk Agronomicznych Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych Polskiej Akademii Nauk oraz decyzją Wojewody Kujawsko-Pomorskiego (od 2022) Rady Partnerstw Wodnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego.