Bydgoski Festiwal Nauki z udziałem WRiB
25 października 2022

W dniach 20-22 października 2022 roku odbył się XII Bydgoski Festiwal Nauki, w którym po raz kolejny pracownicy Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii wzięli czynny udział, przygotowując szereg ciekawych wykładów i warsztatów.
W tym roku dla zainteresowanych przygotowaliśmy:
Wykłady:
- Wpływ rolnictwa na rozwój kultury i cywilizacji (dr inż. P. Wasilewski)
- Co w ulu bzyczy, czyli pszczele ciekawostki (dr inż. P. Wasilewski)
- Od melona do drona, czyli pszczoła miodna w życiu człowieka (dr inż. P. Wasilewski)
- Inwazje biologiczne – przyczyny i konsekwencje (dr hab. inż. K. Gęsiński, prof. PBŚ)
- Zadziwiający świat owadów (prof. dr hab. inż. Dariusz Piesik)
Warsztaty:
- Zajrzeć do środka… warsztaty z biologii komórki (dr inż. A. Niklas, dr inż. Dorota Olszewska)
- Czy wiesz jakie grzyby rosną w Twoim domu? (dr hab. inż. D. Pańka, prof. PBŚ, dr inż. M. Jeske)
- M… jak mykotoksyny (dr hab. inż. Anna Baturo-Cieśniewska, dr inż. Aleksander Łukanowski)
- Od mikro do makro w świecie roślin (dr inż. Zofia Stypczyńska)
- Drzewa terenów zieleni – warsztat terenowy (dr inż. Zofia Stypczyńska)

22 października w Młynach Rothera w strefie Expose, dr hab. inż. D. Kulus przedstawił wykład „Klonowanie roślin in vitro”.

Licznym odwiedzającym Młyny Rothera informacji udzielali: dr inż. Natalia Miller, inż. Alicja Pawlak,  dr hab. Anna Ligocka, prof. PBŚ; dr hab. inż. Agata Bartkowiak, prof. PBŚ;  dr hab. inż. Joanna Lemanowicz, prof. PBŚ; dr inż. Piotr Wojewódzki oraz dr inż. hab. Robert Lamparski, prof. PBŚ. Uczestnicy mogli również odwiedzić stoisko WRiB, na którym prezentowaliśmy Chyzantemy z Politechniki oraz pokazywaliśmy i opowiadaliśmy o prowadzonych na naszym Wydziale badaniach. Na stanowisku kierunku Ochrona i Zarządzanie Środowiskiem można było zapoznać się minerałami, zbadać pH gleby, obejrzeć preparaty mikrobiologiczne i entomologiczne oraz zapoznać się z działaniem płuczek gazowych.